- Biała księga
Dnia 1 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Został utworzony oficjalny wykaz zarejestrowanych podatników VAT (tzw. “biała lista”), który zawiera jednocześnie wykaz rachunków bankowych związanych z działalnością gospodarczą poszczególnych przedsiębiorców. Wykaz można przeglądać pod adresem internetowym https://www.
Przepisy w zakresie sankcji za zapłatę na rachunek bankowy nie znajdujący się w urzędowym wykazie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Podatnik będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta, do wysokości kwoty podatku VAT, związanego z daną transakcją, za które płatność nie zostanie dokonana na rachunek podatnika zawarty w tym wykazie w zakresie transakcji, których wartość przekracza 15.000 zł.
Jednocześnie przedsiębiorca w takiej sytuacji nie będzie miał prawa do zaliczenia transakcji do kosztów uzyskania przychodów.
Odpowiedzialność nabywcy będzie mogła być wyłączona, jeśli podmiot, który zapłacił należność na rachunek inny niż zawarty w wykazie, zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury, w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu (formularz ZAW-NR).
Ministerstwo Finansów zaznacza, że sankcje będą dotyczyć tylko przelewów dokonanych wobec podmiotów VAT czynnych zarejestrowanych w Polsce.
W praktyce będzie to oznaczało, że przedsiębiorca przed dokonaniem przelewu na kwotę powyżej 15.000,00 zł powinien dokonać sprawdzenia, czy rachunek kontrahenta znajduje się na białej liście.
W przypadku zapłaty kartą bankową lub poprzez platformy pośredniczące w dokonywaniu transakcji takich jak PayU, podatnik będzie zwolniony z obowiązku weryfikowania rachunku kontrahenta, ponieważ nie są to operacje klasyfikowane jako “płatność dokonana przelewem”.
Natomiast w “białej księdze” nie znajdą się rachunki bankowe znajdujące się w bankach zagranicznych. Tym samym za każdym razem, gdy podatnik będzie dokonywać przelewu polskiemu kontrahentowi na jego konto znajdujące się w banku zagranicznym zobowiązany będzie do zgłoszenia takiej transakcji do Urzędu Skarbowego w ciągu trzech dni.
Więcej można znaleźć w oficjalnych objaśnienia wydanych przez Ministerstwo Finansów:
https://www.gov.pl/web/
- Ulga na “złe długi” w podatkach dochodowych
- Mikrorachunki
Każdy podatnik otrzyma własny indywidualny “mikrorachunek podatkowy” na który będzie uiszczać PIT, VAT i CIT.